Obsah
Černění
Kovářské (kuchyňské) černění
Ruzny stary klice, ktery chtel deda vyhodit, ze sou zrezly… Vzal jsem si je, rychle obral kartacem ve stojanovce. Pak uz sem kazdej klic jenom na stridacku nahrejval na plynovym sporaku a natiral kuchynskym olejem. Pouzil jsem slunecnicovej, protoze byl po ruce. Repkovej je prej hezci (udajne neflekati), ale zkusenosti s tim nemam. Nekdo prej taky pouziva lnenej nebo motorovej vyjetak. Olej nesmi chytit, spis tak jako zaschnout nebo se odparit.
Je to perfektne suchy a nespini to. Stejne sem to ale jeste vzal jarem a houbickou, abych odstranil pripadny nedostatecne pripaleny kapky oleje.
Vysledek je velmi kovarskej, pripadne "vintage" :) Povrch mi prijde dost odolnejsi nez autolak co sem taky zkousel na jinej klic. No zkouseli ste nekdy odrhnout pripalenej hrnec? A to byl pravdepodobne pripalenej jen do hneda. ne do cerna… Neni to zadna nerezova parada, ale na ochranu starsiho naradi si myslim ze to je funkcni a ma to bezva patinu ala parní lokomotivy.
Tenhle postup nam kdysi rikali ve skole na dilnach, ale neukazali, tak sem ho chtel vyzkouset. Cerneni do oleje existuje ale i jinej zpusob, kdy se nahreje na 330C, ponori do oleje a zas vytahne. To taky dela hezci neflekovatej povrch a asi to i funguje trochu jinak (nejde o pripalenej olej, ale naky "popousteci barvy" / oxidy napusteny olejem) - to taky chci vyzkouset
Alkalické zbrojařské černění (brynýrování)
- Do uriznuty plechovky od redidla jsem dal 1 panaka hydroxidu sodnyho (cistic odpadu - 60kc/kg) a 2 panaky obyc sava (30kc/l). (mnozstvi si prizpusobte podle vlastnich potreb, zachovat pomer)
- Zamichal jsem to plastovou vidlickou az se hydroxid rozpustil v savu (pozor, ohriva se!)
- Potom jsem do vzniklyho mlika nahazel ocisteny a odmasteny veci, ktery sem chtel nacernit.
- Dal sem to na sporak a varil v plechovce cca 20 minut pod poklickou (obcas promichano, delal sem to indoor s tim, ze sem u toho nedejchal a schovaval se ve vedlejsi mistnosti -metoda "potapec"-, ale idealne to delat venku… prece jen savo je sracka i kdyz ho clovek nevari a hydroxid zas snadno oslepi = pouzit minimalne oblicejovy stit a rukavice).
- Kdyz to po 20 minutach nebude dost cerny, tak dolejte trochu savo a vesele varte dal. (zalezi na typu oceli - treba ten nerezovej/pozinkovej sroub na fotce nezcernal dost, ale pozinkova podlozka a sroub jo - ale popravde by tam nemelo prijit nic nez mekka konstrukcni ocel).
- Kdyz neco nebylo dost odmasteny, tak sem to vzal kartackem na zuby a cifem/solvinou a varil znova (hydroxid udela z tuku mejdlo, takze se to po prvnim vyvareni odmastuje lip)
Vysledek vypada naprosto stejne jako takovy ty cerny armadni otviraky na konzervy perfex/"motylek", pruziny, segrovky, atd… Vznikla vrstva oxidu (je to vlastne rizeny "reznuti") je ale tenci nez ten pripalenej olej v predchozim pripade, nicmene rozumne odolny to je, jsou to vesmes samy veci co nosim s klicema a za par dni zatim zadny extra skrabance, ale monitoruju to i nadale. Zkousel jsem ohejbat ten pozinkovej plysek a vrstva nepraskla, takze je to zrejme i pruzny… Ale doporucuje se jeste to naolejovat, pripadne muzete zkusit nalakovat pro dvojitou ochranu. Kazdopadne ty veci uz nereznou kdyz zustanou ohmatany od prstu.
Taky bych poznamena, ze u tyhle metody velmi zalezi na opracovani povrchu, protoze kazda nerovnost vynikne. Naopak pokud mate neco s dokonale nalestenym povrchem, projevi se to i na vysledku. To je dany tim, ze ta vrstva je tak tenka… ja mel vetsinu veci uz dost narezlejch nebo jinak jetejch. ale ten bit ze sroubovaku vysel naprosto super (mel dobrej povrch z vyroby), ze premejslim, ze tam nahazim vsechny svoje bity…
Kdo chce neco vic profi, at si misto toho koupi "brunigal" (200kc/kg) - ucinnejsi pripravek urcenej primo na to, je k tomu i navod. Pravdepodobne dost podobny, jen jeste trochu agresivnejsi chemicka sracka.
Tenhle postup sem nasel tady (bezne se to pouziva na zbrane): http://forum.gunshop.cz/jak-ernit-nejjednoduseji-navod-t5271.html